Nykštukinė marmozetė
Apsaugos statusas: IUCN – LC (Least concern); CITES – Appendix II
Paplitimas: Bolivijoje, Brazilijoje, Kolumbijoje bei Peru, arealas tęsiasi išilgai Amazonės baseino.
Išvaizda: tai mažiausios beždžionėlės Pietų Amerikoje. Kūno ilgis 12–15 cm, uodegos ilgis – 15-20 cm, svoris 125–130 g. Kailis rudas su šiek tiek juodų dryžių ir dėmelių, o ant uodegos – juodos spalvos žiedai. Snukučiui būdingas baltos spalvos kailis aplink akis, nosį ir burną. Šie smulkūs primatai puikiai prisitaikę gyventi medžiuose: turi aštrius nagus, kuriais gali tvirtai laikytis, bei ilgą uodegą, kuri padeda lengvai manevruoti aukštomis medžių šakomis.
Biologija: Nykštukinė marmozetė laisvėje gyvena nedideliais būreliais po 5 – 9 individus. Grupę sudaro dominuojanti pora ir jaunikliai. Palikuonių gali susilaukti tik dominuojanti patelė, kuri dažniausiai atsiveda po 2 jauniklius. Mažyliais rūpinasi visi grupėje esantys individai. Bendraudamos viena su kita naudojasi kūno kalba, įvairia vokalizacija (būdinga 15 skirtingų garsų) bei kvapais. Kvapiųjų liaukų pagalba žymi teritoriją, kuri dažniausiai siekia iki 0,5 hektaro. Šios rūšies gyvūnai ant žemės nusileidžia labai retai ir tik su tikslu – medžioti.
Gyvenimo trukmė: 15–20 metų.
Mityba: didžiąją raciono dalį sudaro medžių sakai (67 % viso raciono) ir sula. Į racioną taip pat įeina: nektaras, vaisiai, lapai, žiedai, sėklos ir vabzdžiai.