Stepinis švilpikas

Stepinis švilpikas

Marmota bobak

Apsaugos statusas: IUCN – LC (Least concern)

Paplitimas: Vidurio Europa, Rusija, Centrinė Azija.

Išvaizda: tai apvalaus sudėjimo gyvūnai, kurie pasižymi santykinai trumpomis kojomis ir uodega. Stepinis švilpikas – vidutinio dydžio graužikas, dažnai savo išvaizda prilyginamas Šiaurės Amerikoje gyvenančiam prerijų šuniukui. Kūno ilgis 50–60 cm., sveria apie 5-7,5 kg. Patinai šiek tiek didesni už pateles. Kailiukas trumpas ir tankus, su poplaukiu, kuris sulaiko šilumą ir saugo nuo peršlapimo. Įprastai plaukai šviesiai rudos spalvos su nutamsėjusiais galiukais. Viršutinėje galvos dalyje ir tarp akių tamsių plaukų yra daugiau. Taip pat kailio spalva gali būti ir gelsvesnės spalvos, pasitaiko ir albinosų. Papilvė – tamsesnės spalvos nei visas kūnas, o uodegos galiukas – tamsiai rudas ar net juodas.

Biologija: laisvėje gyvena kolonijomis, kurias sudaro apie 15 individų (2-5 suaugeliai, 2–6 augantys jaunikliai), rausia labai gilius urvus, kurie susijungia ir sudaro tunelių sistemą. Aktyviausi švintant ir saulei leidžiantis. 12–16 valandų per parą praleidžia po žeme, tunelių sistemoje. Švilpikams, šaltuoju periodu, būdinga hibernacija, kuri gali trukti net 5,5 mėn. Koloniją visada prižiūri „žvalgas“, kuris tyrinėja teritoriją ir nuolatos stebi aplinką. Bendrauja šie gyvūnai garsais, dėl jų perspėjamojo signalo, šaižaus į klyksmą panašaus garso, kurį jie išgauna atsistoję ant galinių kojų ir kilo jų pavadinimas.

Gyvenimo trukmė: laisvėje apie 15 metų.

Mityba: didžiąją mitybos dalį sudaro stepinė žolė, šaknys, žievės, grūdinės kultūros, kartais ir vabzdžiai. Taip pat ėda daržoves, saulėgrąžas, pasėlius. Intensyviausiai maitinasi prieš žiemos periodą, tam, kad sukauptų maistines medžiagas.

Scroll Up