Surikata
Apsaugos statusas: IUCN – LC (Least concern).
Paplitimas: Kalahario dykumoje, Botsvanoje, Namibijos dykumoje, Pietvakarių Angoloje.
Išvaizda: nedideli mangustinių šeimos žinduoliai. Kūnas ir galūnės yra ilgi ir laibi, o uodega plona ir link galo smailėjanti. Snukis taip pat link nosies smailėjantis. Kailiuko spalva priklauso nuo gyvenamosios vietos: pietiniuose regionuose kailis yra tamsesnis, o kituose regionuose – šviesesnis. Spalva gali svyruoti nuo pilkšvos iki rudos. Taip pat būdingi tamsios spalvos apvadai aplink akis. Priekinių letenų nagai yra labai ilgi ir skirti kasimui. Sveria nuo 0,5 iki 2,5 kg.
Biologija: surikatos yra labai socialūs gyvūnai, gyvenantys grupėmis po ~30 individų šeimoje. Kiekvieną šeimą sudaro dominuojanti pora ir jų palikuonys. Surikatos gerai sutaria su tos pačios šeimos individais, tačiau gali kilti rimtų peštynių tarp individų iš kitų grupių. Grupės nariai pasikeisdami stebi aplinką ir praneša apie besiartinantį pavojų skleidžiant įvairius garsus. Šių žinduolių išskirtinis bruožas – atsparumas kai kurių vietinių rūšių skorpionų nuodams. Taip pat surikatos per keletą sekundžių gali iškasti tiek smėlio, kiek pačios sveria. Patelės lytiškai subręsta 24 mėnesių amžiaus. Jei aplinkos sąlygos yra tinkamos, jauniklius gali vesti ištisus metus, tačiau esant natūralioms sąlygoms paprastai jauniklius veda rugpjūčio – kovo mėnesiais. Nėštumas trunka 77 dienas, o vadoje dažniausiai gimsta 3-4 jaunikliai.
Gyvenimo trukmė: laisvėje 7 metai, nelaisvėje 12-14 metų
Mityba: didžiausią raciono dalį užima vabzdžiai, voragyviai, šimtakojai, ropliai, paukščiai. Taip pat neatsisako ir smulkių žinduolių.